Tallinna linn andis esmakordselt välja ehitusloa, mille menetlemisel kasutati Ehitisregistri välja arendatud BIM-põhist menetlust. Tegemist on olulise verstapostiga ehitussektori digitaliseerimisel ning Tallinna Sadama kui uuendusmeelse ettevõtte arengus.
Eesti esimene BIM-põhine ehitusluba anti KOKO arhitektidele koostöös Tallinna Sadamaga, et ehitada kruiisiterminali lähedale Vanasadama suurim alajaam. „Me oleme olnud üks BIM-projekteerimise eestvedajaid Eestis ning antud projektis tuli esmakordselt lahendada lisaks hoonele ka kogu välisvõrkude osa BIM-mudelis. BIM-põhise ehitusloa menetluse vajadus tekkis juba protsessi alguses, kuna hoonele seatud ühtsed BIM nõuded sisaldavad kõiki vajalikke parameetreid, mistõttu ei olnud tarvis mudeli ettevalmistamisel täiendavat andmesisestust ega lisatööd. Meie jaoks oli BIM-põhine ehitusluba loomulik osa protsessist,” rääkis KOKO arhitektide projektijuht Kristo Rämson.
Tallinna Sadama infrastruktuuri arendusosakonna juhataja Hele-Mai Metsal ütles, et Vanasadamasse projekteeritav 110/10 kV alajaama hoonekompleks on igati märgiline rajatis. „Tegemist on suurima alajaamaga Vanasadama alal, mis hakkab paiknema kruiisiterminali vahetus läheduses ning Vanasadama ala läbiva planeeritava promenaadi/lineaarpargi ääres.“
Töö käigus otsustasid Tallinna Sadam tellijana ning väärtuspõhise riigihanke võitnud projekteerimise peatöövõtja KOKO arhitektid, et projekteeritava alajaama ehitusloa menetluse võiks läbi viia Kliimaministeeriumi poolt värskelt avalikustatud BIM (Building Information Modelling) ehk ehitise infomudeli põhise ehituslaomenetlusena. Teatavasti on alates 2024. aasta algusest võimalik esitada koos ehitusloa taotlusega ka BIM-mudel ning lasta rakendusel kontrollida, kas projekt vastab olulisematele tehnilistele nõuetele. BIM- põhise ehitusloamenetluse eesmärk on lühendada ehitusloa menetlemise protsessi läbi ehitusprojektide tehnilise kontrolli automatiseerimise, mis omakorda aitab kaasa ehitussektori tootlikkuse tõstmisele.
„Tallinna Sadama õnneks on hoonekompleksi projekteerimise peatöövõtja arhitektuuribüroo KOKO arhitektid olnud üks BIM projekteerimise eestvedajaid Eestis ning oli ka selles projektis valmis kogemuse saamise eesmärgil tegema läbi oma esimese BIM-põhise loamenetluse protsessi. Lisaks omandatud kogemusele selgus lõpuks kõigile üllatuseks, et olime esimesed, kes selle ka edukalt lõpuni viisid! Nüüd saame koos KOKO Arhitektide meeskonnaga (arhitektid Anni Haldre-Isand, Raivo Kotov, Xenia Sooniste; sisearhitekt Kadri Kaldam; 3D illustratsioonid Tatiana Päss; projektijuhid Kristo Rämson ja Merike Rannu) uhkusega teatada, et meile on väljastatud esimene 100% BIM-põhine ehitusluba,“ märkis Hele-Mai Metsal.
BIM (Building Information Model) võimaldab automatiseerida ehitusloa menetlemisega seotud toiminguid nagu ehitise vastavuse kontrollimine või vormide täitmine. Nii lihtsustab Ehitisregistri BIM-põhine menetlus menetleja tööd, muutes selle kiiremaks ja läbipaistvamaks. „BIM-põhine protsess on oluline samm ehitussektori tootlikkuse tõstmiseks. Mudeleid saab kasutada paremaks kaasamiseks, sest need on oluliselt lihtsamini mõistetavad kui erinevate värvidega viirutatud pdf-dokumendid, mis kahjuks tänapäeval veel domineerivad. See, et Eesti jõudis esimesena riiklikul tasandil integreeritud loamenetluse ja esimese loani, on mõistagi väga uhke,” sõnas Maa- ja Ruumiameti digiteenuste teenistuse direktor Taavi Jakobson.
Tallinna Linnaplaneerimise Amet, mis juhib linnas ehituslubade menetlemise teenust, seab uuele BIM menetluse tööriistale suured lootused, sest see võimaldab tõsta menetlusse antavate projektide kvaliteeti. „Ehitisregistri BIM-menetluse suureks väärtuseks on kontrollide teostamine juba taotluse koostamise vältel enne menetlusse edastamist, mistõttu on paljud lohakusvead menetlusse jõudes juba parandatud. Et tegemist on täiesti uue tehnoloogiaga, peab arvestama lubasid menetlevate spetsialistide kohanemisajaga ning linn palub sektorilt selle kasutuselevõtmisel avatud koostööd, et menetlusaeg ja -koormus oleksid võimalikult väikesed ja sellest võidaksid mõlemad osapooled. Tuleb rõhutada, et kuigi ootused tulevikule on kõrged, on tegemist siiski BIM-menetluse tööriista esimese versiooniga, mistõttu ootab linn Maa- ja Ruumiametilt teenuse aktiivset edasiarendust ja linna kui olulise osapoole sisulist kaasamist,” ütles Tallinna Strateegiakeskuse digitaalehituse valdkonna juht Christopher-Robin Raitviir.
Eesti on esimene riik, kus BIM-ehitusloa menetlus on riiklikul tasandil täielikult integreeritud ja kõigile osapooltele kättesaadav. BIM on juba laialt kasutusel koolide, ärihoonete ja taristuprojektide juures ning selle roll kasvab veelgi.
(Allikas: https://www.ts.ee/eesti-esimese-bim-ehitusloa-sai-tallinna-sadam-koos-koko-arhitektidega/)