17. juunil möödub 35 aastat päevast, mil koos Eesti taasiseseisvuse püüdlustega sündis taas võimalus tugevdada ajaloolisi ja kultuurilisi sidemeid Lääne-Euroopaga – taastati regulaarne reisilaevaühendus Eesti ja Rootsi vahel. Nende aastate jooksul on Tallinna ja Stockholmi vahel reisinud enam kui 20 miljonit inimest, mis kinnitab selle liini olulisust nii inimestevahelise suhtluse kui ka majanduse ja turismi arengu seisukohalt.
Tallinna Sadama juhatuse esimees Valdo Kalm ütles, et 17.juuni 1990 oli sümboolse tähendusega hetk, mil reisilaev Nord Estonia saabus Tallinna Vanasadamasse, avades tee otseühendusele Rootsi ja Eesti vahel pärast pikka nõukogude okupatsiooni. „See sündmus tähistas Eesti teed vabaduse, avatud ühiskonna ja taasläänestumise suunas.“
Reisilaevaliini taasavamise eeltööd algasid juba 1989. aasta alguses Rootsi laevakompanii Nordström & Thulin eestvedamisel. Initsiatiivi üheks eestvedajaks oli väliseestlasest tütarfirma direktor Hans Laidwe, kelle tegevust toetas ka hilisem Rootsi peaminister ja suur Eesti sõber Carl Bildt.
Liinil olnud mitmeid olulisi verstaposte. 1993. aasta jaanuaris alustas liinil Eesti lipu all sõitmist reisilaev Estonia. 1994. aasta septembris aset leidnud Läänemere rahuaja suurima meretragöödia järgselt taastati laevaühendus vaid paari kuu möödudes, mis näitas mõlema riigi ja inimeste kindlat tahet koostööd jätkata. Eesti suurim laevafirma Tallink võttis liini üle sajandivahetusel ja uue ajastu alguseks võib lugeda aastat 2004, mil toodi liinile spetsiaalselt selleks ehitatud laev Victoria I, millele lisandus 2009. aastal Baltic Queen.
„Me täiendame järjepidevalt oma reisi- ja pardateenuseid, et anda järjest suuremale hulgale rootslastele ja eestlastele põhjuseid külastada linnulennult kõige lähedasemaid pealinnu – Tallinna ja Stockholmi. Rootsi ja Eesti on ühiskondlikult lähedased ja majanduslikult tihedalt läbipõimunud ning otseliin Läänemerel on Tallink Silja Line’i jaoks väga olulise tähtsusega. Me loodame, et teadlikkus ja huvi kahe riigi vahel reisimiseks ajas vaid suureneb,“ ütles Tallink Grupi juhatuse liige Piret Mürk-Dubout.
2024.aastal reisis Tallinn-Stockholmi liinil 563 tuhat reisijat, mis oli aasta varasemaga 4,8% enam. Liini teenindas Tallink aastaringselt laevaga Baltic Queen ning suveperioodil lisades teise laeva – Victoria I. Tallinn-Stockholmi liini reisijatest olid 37% Eesti ja 32% Rootsi kodakondsed ning vanuseliselt oli liin populaarne eelkõige mõlema riigi koolinoorte seas. 2025.aastal seilab Tallinna ja Stockholmi vahel ülepäeviti Baltic Queen.
„Tallinn–Stockholm reisilaevaliin on enamat kui vaid transpordiühendus – see on sümbol Eesti ja Rootsi püsivast sõprusest, vastastikusest usaldusest ja koostööst. Rootsi toetas Eestit siiralt nii iseseisvumise kui Euroopa Liidu ja NATOga liitumise teel. Tänapäeval seob meid tihe majanduskoostöö, ühised väärtused ja inimestevahelised sidemed, milles regulaarne laevaühendus on täitnud hindamatut rolli,“ märkis Valdo Kalm.
35.aastapäev on tänuavaldus kõigile, kes on selle ühenduse sünnile ja püsimisele kaasa aidanud – laevaomanikest ja meremeestest kuni reisijate ja koostööpartneriteni.
(Allikas: https://www.ts.ee/tallinn-stockholm-reisilaevaliin-tahistab-35-aastapaeva/)