Laevafirmad on sunnitud vältima Suessi kanalit

Laevafirmad üle maailma on eemaldumas Punasest merest, mis on lühim teekond Aasiast Euroopsse tänu Suessi kanalile. Põhjuseks, et viimasel ajal on sagenenud rünnakud kaubalaevade vastu. Laevad suunatakse Punase mere marsruudilt Aafrika lõunatipu poole ning teekond ümber Aafrika lisab transpordi aega ca 10 päeva. Olukord nõuab rohkem kütust ja meeskonna tööaega, mis omakorda suurendab transpordikulu, mille klient peab kinni maksma.

“Suessi kanali ja Punase mere kaudu on Euroopa – Aasia suunaline kaubavahetuse teekond lühim ning seetõttu ka tihedaima liiklusega. Kui hiljuti oli veel lootust, et mõni laevafirma hakkaks seilama Punasel merel, siis viimaste sündmuste valguses pigem seda ei juhtu,” kommenteeris valitsevat olukorda CF&S-i konteinerosakonna juhataja Indrek Tormis.

“On suur vahe, kas laev sõidab 11 800 meremiili (21 830 km) või 8500 meremiili (15 725 km) ja kas ajaliselt on kaup teel 26 päeva või 36 päeva. Pikemad transiidiajad, lähenevad Hiina uusaasta pühad ning vedude suurenenud nõudlus tekitavad klientides paanikat. Konteinertranspordis valitseb sarnane olukord nagu oli COVID-i ajal, enne suuremat hinnatõusu” lisas Tormis.

“Mõned kliendid on olnud sunnitud maksma juba 1000 USD-i lisatasu, kuigi konteinerid saadeti välja enne terrorirünnakuid. Olukord on väga ettearvamatu ja hinnad võivad kiiresti tõusta, ” selgitas Tormis.

Suessi kanal on ülemaailmse laevanduse peamine kaubatee, mida kasutab umbes kolmandik maailma konteinerilaevadest. Kõikide olemasolevate laevade ümberjuhtimine ümber Aafrika võib suurendada kütusekulu Aasia ja Põhja-Euroopa vahelisel edasi-tagasi reisil kuni 1 miljoni euro võrra.

(Allikas: https://cfs.net/estonia/et/uudised/laevafirmad-ule-maailma-on-eemaldumas-punasest-merest-mis-on-luhim-teekond-aasiast-euroopsse-tanu-suessi-kanalile/)

Liikmed